KAMPANIA NA RZECZ ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI

 

16 kwietnia 2013 r. odbyła się Konferencja pt.: „KAMPANIA NA RZECZ ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI” w ramach projektu Zdrowy Przedszkolak.org. Mieliśmy tę przyjemność wraz ze Spółdzielnią Smaki Życia, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Przedszkolem Szesnastka w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem DZIECKO, być współorganizatorami tego przedsięwzięcia, które otworzyła Pani Alicja Kołakowska – dyrektor Wydziału Edukacji. 

Wysłuchaliśmy interesujących wykładów osób, które o zdrowiu wiedzą wiele: dr Katarzyny Podbielskiej – prezesa Smaków Życia oraz moderatora projektu ZdrowyPrzedszkolak.org, dr n. med. Krystyny Piskorz-Ogórek - dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, lek. med. Magdaleny Zakrzewskiej – wojewódzkiego konsultanta w zakresie alergologii, alergologa, kierownika Poradni Alergologicznej Allergica w Olsztynie, lek. psych. Tomasza Cieślińskiego – z Centrum Diagnostyki, Leczenia Terapii Autyzmu WSSD w Olsztynie, Izabeli Michalsiej - wiceprezes Zarządu Fundacji – Instytutu Polska Róża, Ewy Letki - arteterapeuty, a także Czesławy Polakowskiej – dyrektor Przedszkola Bajkowy Dom i Jolanty Jastrzębskiej – dyrektor Przedszkola Szesnastka. 

 Całość uświetniły występy dzieci z obydwu przedszkoli. Dzieciaki udowodniły, że prowadząc zdrowy tryb życia, a co za tym idzie – zdrowe odżywianie i ruch – ma się wiele pokładów energii J Zachwyciły nas swoim „Warzywnym rapowaniem” oraz tak energicznym układem „Gangnam Style”. Miłą niespodzianką była obecność Królowej tańca towarzyskiego - Iwony Pavlović, która opowiedziała o swoich nawykach żywieniowych. Ponieważ na zdrowie składa się również aktywność fizyczna, Pani Teresa Mozolewska ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klubu Sportowego AKCES wprowadziła słowa w czyn i zrobiła nam 5-minutową rozgrzewkę przed zdrowym (i jakże pysznym) poczęstunkiem, który przygotowały Panie kucharki z Przedszkola Bajkowy Dom, Przedszkola Szesnastka i Przedszkola Miejskiego Nr 37 w Olsztynie. W dekoracji stołów i obsłudze pomogli nam uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. 

Zdrowie przedszkolaków zależy od środowiska, w którym wzrastają. Na kształtowanie prawidłowych nawyków u dzieci mają wpływ min.: rodzice, nauczyciele, lekarze. Dlatego tak ważne jest mówienie tym samym językiem i współdziałanie, nieuleganie reklamom. 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy uczestników konferencji do zainteresowania się kampanią na rzecz naturalnej diety w przedszkolu.