Przedszkole nasze funkcjonuje od 1985 roku.
Znajduje się na Osiedlu Kormoran w Olsztynie, przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 22.

Przedszkole  mieści się w budynku specjalnie zaprojektowanym i wykonanym na potrzeby dzieci. Duże, przestronne i jasne sale zapewniają komfortowe warunki pobytu, zabawy i nauki. Łazienki posiadają urządzenia sanitarne specjalnie przystosowane dla potrzeb maluchów. Obniżone umywalki, niskie sedesy oraz brodziki zapewniają swobodny i wygodny dostęp. Sam budynek oraz całe wyposażenie spełniają wymogi najnowszych przepisów budowlanych. p-poż oraz bezpieczeństwa.



Posiadamy dwa place zabaw - od strony południowej wyposażony w odpowiednie dla dzieci urządzenia do zabaw, (zjeżdżalnie, bujawki, konstrukcje zręcznościowe, piaskownice) a od strony północnej z drzewami i krzewami, co daje schronienie dzieciom podczas dużego nasłonecznienia. Na czas pobytu dzieci w ogrodzie, wynoszone są: płócienny domek, zjeżdżalnia, zabawki oraz dla ochłody basenik z wodą.




Kuchnia odpowiednio zorganizowana oraz wyposażona w sprzęt i urządzenia spełniające Dyrektywę UE HACCAP, zaś panie kucharki posiadają najwyższe kwalifikacje aby posiłki były zdrowe, pożywne i smaczne. Codzienne posiłki dziecka planujemy tak, aby zawierały produkty z różnych grup żywieniowych a składniki, których mu dostarczamy były zróżnicowane.
Urozmaicamy dietę dzieci wprowadzając między innymi potrawy z dyni, z białej rzodkwi, kaszę jaglaną, ciasto marchewkowe. Było to nowością w naszym jadłospisie a dzisiaj jest normą.

Na śniadanie dzieci jedzą kolorowe kanapki z chlebka żytniego, orkiszowego lub razowego, bułeczki grahamki z ziarnami, z sezamem i czarnuszką. Do tego robimy sami serki topione z dodatkiem czosnku niedźwiedziego, świeżych ziół, pieczemy mięsa (schab, karkówka, filet z indyka), robimy różne pasty np. z ryb gotowanych oraz wędzonych, warzywne, z czerwonej soczewicy, uzupełnione warzywami sezonowymi- pomidorem, ogórkiem rzodkiewką, kalarepką, kiełkami itp.
Zupy mleczne gotujemy z kaszą jaglaną, manną, płatkami owsianymi górskimi, płatkami gryczanymi, amarantusowymi lub lanymi kluseczkami. Są one z dodatkiem suszonych owoców takich jak morele, żurawiny, figi, rodzynki, wiórki kokosowe lub śliwki. Do picia dzieci dostają kakao, karob, herbatki ziołowe, napoje na bazie imbiru.

II śniadanie – naturalny jogurt, maślanka, kefir z dodatkiem truskawek, malin, bananów, jagód, owoce sezonowe, wyciskane przez panie w kuchni soki owocowe i warzywne, naturalne chipsy z jabłek, jarmużu lub bananów

Drugie dana są bardzo kolorowe i urozmaicone. Są to między innymi: mięsa duszone wołowe, wieprzowe lub drobiowe, kotlety jarskie lub mięsne z dodatkami warzyw, ryby pieczone, placki drożdżowe np. z dynią, marchewką lub buraczkami, kluski śląski, naleśniki z twarogiem, musem z jabłek, surówki z gotowanych warzyw, sałaty, buraczki, kiszona kapusta, kasza gryczana, jęczmienna, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, ziemniaki z koperkiem, kompoty z sezonowych lub mrożonych owoców.

Składniki zup są urozmaicone, świeże, nie mrożone, sezonowe. Zupy są świeżo gotowane, nie odgrzewane. Nie dodajemy polepszaczy smaku typu kostka rosołowa czy przyprawa typu vegetta. Sól dodawana jest w małych ilościach (sól morska lub kamienna). Przeważają zupy jarskie (zupy nie muszą być gotowane na kościach, mięsie czy z dodatkiem kiełbas). Zupy zawierają dużo różnorodnych przypraw, ziół i zieleniny. Produkty rafinowane: biała, zwykła mąka, ryż czy makaron zastępowane są produktami pełnoziarnistymi. Na liście zakupów nie ma zupek w proszku i gotowych mieszanek przypraw.

Kolorowe kanapki, ciasta pieczone przez panie kucharki ( sernik, jabłecznik, kisielowe, pączki, drożdżówki, pierniki, marchewkowe), własny kisiel z jabłkami, malinami, budynie, lody twarogowe z owocami na ciepło, puszyste musy z owoców


Zachęcamy rodziców do udziału w warsztatach, szkoleniach dotyczących zdrowego odżywiania i wzmacniania odporności dzieci.
Współpracujemy z przedszkolami we Francji i na Litwie, dzieląc się i przekazując sobie nawzajem różne przepisy zdrowych i smacznych potraw (ciasto z rodzynkami, krewetki z sosem maślanym lub ziołowym, pasztet z wątróbek, z odtłuszczonych gęsi, zupa rybna, śliżyki, cepeliny jak również scenariusze zajęć, zdjęcia i nowe pomysły organizowania procesu wychowawczo-dydaktycznego.
Mając świadomość ogromnej roli zdrowego stylu życia pragniemy przyłączyć się do ogólnopolskiego programu, proponowanego przez Panią Emilię Lorenc Zdrowy Przedszkolak oraz przez Panią Katarzynę Podbielską – Sztuka odżywiania, aby wzbogacić naszą wiedzę i umiejętności w tym zakresie.