„Myję ręce, bo wiem więcej” - to społeczna kampania edukacyjna, którą organizują Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność higieny rąk, co pomaga uniknąć wielu chorób i nauka odpowiedniego ich mycia.

Kampania odbędzie się przed budynkiem WSSE i PSSE w Olsztynie, przy ul. Żołnierskiej 16, dnia 11.09.2018 r., w godzinach 9:00-14:00. 

Do udziału w wydarzeniu zostaną zaproszone między innymi  przedszkola oraz szkoły, ale impreza ma charakter otwarty, jest skierowana do olsztynian, ale też pozostałych mieszkańców Warmii i Mazur – wszystkich przechodniów.

Podczas wydarzenia, rozstawione będą umywalki, gdzie każdy z uczestników będzie mógł umyć ręce, zdezynfekować i sprawdzić pod specjalną lampą, czy dobrze to zrobił. Wszystko poprzedzone będzie instruktażem, jak skutecznie zmywać z rąk zarazki i brud.

 

-  Na dłoniach może znajdować się aż 5 mln drobnoustrojów, mówi Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Przez dłonie możemy przenosić bakterie, wirusy i pasożyty. Jest wiele chorób brudnych rąk: od wirusowych zapaleń wątroby typu A i C oraz wirusowej grypy, przez zakażenia rota- i norowirusowe, po bakteryjne salmonellozę i shigellozę, a także choroby pasożytnicze. Profilaktyka zakażeń tymi chorobami to właśnie higiena rąk.

 

- Chcemy przypomnieć, podkreśla Teresa Parys, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Olsztynie, że ręce należy myć po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po kontakcie z surowym mięsem, jajkami, po powrocie do domu, po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, po zabawie ze zwierzętami, po dmuchaniu nosa w chusteczkę lub kichnięciu lub kaszlu w dłonie. Zwrócimy także uwagę na to, że mycie rąk jest konieczne przed wejściem i po wyjściu z oddziałów szpitalnych i przychodni.

 

- Przy myciu rąk, często zapominamy o kciukach, przestrzeniach między palcami, zewnętrznych częściach dłoni oraz o paznokciach, informuje Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. W zakamarkach dłoni mogą pozostawać zarazki, dlatego będziemy instruowali, jak dokładnie myć ręce.

 

- Mycie rąk powinno być nawykiem, zaznacza Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, wyrazem dbania o zdrowie własne i innych. Jest najlepszą szczepionką, chroniącą przed wieloma różnymi chorobami. To podstawowa zasada higieny i profilaktyki zdrowia jednocześnie.

 


 

Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie przypomina, że 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, który stwarza sposobność zwrócenia uwagi całego świata na problemy ważne dla zdrowia. Tegorocznym tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest:

Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego.

Hasło Światowego Dnia Zdrowia 2018

„Zdrowie dla wszystkich”

Światowa Organizacja Zdrowia powstała w 1948 roku na kanwie przekonania, że wszyscy ludzie powinni móc korzystać z prawa do najwyższego możliwego poziomu zdrowia.

W związku z tym wizja „Zdrowie dla wszystkich” jest naczelnym drogowskazem przez ponad 70 lat istnienia Światowej Organizacji Zdrowia. Jest ona również impulsem dla dążeń całej organizacji wspierających kraje w wysiłkach ku stworzeniu powszechnej opieki zdrowotnej (ang. Universal Health Coverage, UHC).

W tym jubileuszowym, 70-tym roku swojej działalności, Światowa Organizacja Zdrowia wzywa światowych przywódców do spełnienia obietnicy, którą złożyli podpisując Cele Zrównoważonego Rozwoju w 2015 r. i zaangażowania w konkretne działania służące poprawie zdrowia dla wszystkich. Oznacza to zapewnienie każdemu dostępu do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie niezależnie od miejsca i zasobności portfela.

Opracowano na podstawie informacji WHO.

W związku z powyższym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej rozpoczyna kampanię „Badam się – mam pewność”, której celem jest ograniczenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024 przygotowało ulotki oraz plakaty,dzięki którym pacjenci dowiedzą się, jakie badania profilaktyczne im przysługują oraz jak zminimalizować ryzyko zachorowania na różne nowotwory.

Ulotki oraz plakaty dotyczą:
• raka piersi i badań mammograficznych,
• raka szyjki macicy i badań cytologicznych,
• raka jelita grubego i badań kolonoskopowych,
• profilaktyki onkologicznej,
• karmienia piersią,
• zagrożeń wynikających z palenia papierosów,
• nowotworów skóry.

Ulotki i plakaty można otrzymać w Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie; ul. Żołnierska 16; VII piętro; pokój 725.

Państwa zachęcamy również do podejmowania działań edukacyjno-informacyjnych.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie:

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/en/

http://www.who.int/universal_health_coverage/infographics/en/

https://we.tl/CGbCmbBoOG

Informacji na ww. temat udziela:

Grażyna Dziubanii – kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej

Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie

tel. 89 52 48 332